Uměním za obnovu Bečvy - podpořte živý přenos aukce a vystoupení na Donio.cz

Pomozte nám výzvu Uměním za obnovu Bečvy dostat, co nejdál

V sobotu 20. února 2021 od 13:00 proběhne ve Valašském Meziříčí aukce, koncerty a umělecký happening Uměním za obnovu Bečvy, jejíž výtěžek půjde na účet Bečva 2020, ze kterého je financována obnova řeky po havárii ze září loňského roku.

Aby byla akce po technické stránce profesionální, měla větší mediální dosah a tedy i větší výtěžek, chtěli bychom vás poprosit o příspěvek ve sbírce na DONIO.CZ.

 Bečva teče skrze naše srdce

Pocházíme z Valašského Meziříčí a jeho okolí. Bečva teče skrze naše srdce, skrze místa, kde jsme vyrůstali, kde žijeme. Nechceme na nikoho ukazovat, ale také nechceme sedět s rukama v klíně a nechat téma Bečvy vyšumět.

Rádi bychom přispěli k obnově řeky Bečvy po ekologické havárii, ke které došlo v září loňského roku. Proto oslovujeme umělce, kterým toto téma není lhostejné, aby se zapojili do naší výzvy, vytvořili umělecká díla na téma Bečva a věnovali je do dobročinné aukce Uměním za obnovu Bečvy, jejíž výtěžek půjde na transparentní účet Českého rybářského svazu s názvem Bečva 2020, ze kterého bude obnova řeky financována.

Samotná aukce uměleckých děl, vystoupení muzikantů i umělecký happenig ze soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy bude živě přenášen prostřednictvím internetu a 20. února od 13:00 ho bude moci vidět kdokoli odkudkoli.

Účelem této sbírky je kvalita a dosah

Tuto sbírku na Donio.cz jsme se rozhodli zorganizovat, abychom získali prostředky pro co nejkvalitnější přenos, na propagaci akce a pokrytí cestovních nákladů pro účinkující. Už teď víme, že se akce zúčastní velká jména současného českého výtvarného, hudebního i performativního umění. Čím více lidí se o akci dozví, tím větší bude výtěžek pro obnovu Bečvy.

Z transparentního účtu Českého rybářského svazu s názvem Bečva 2020 je financována obnova řeky a její zarybnění, což v důsledku znamená urychlení obnovy původního ekosystému. Na ryby ve vodě jsou např. navázání ptáci, kteří se jimi živí.

Co se stalo? Proč je třeba obnovovat život na řece Bečvě?

V neděli září minulého roku unikla do řeky Bečvy jedovatá látka v takovém množství, že otrávila většinu živých organismů na 40km délce toku. Rybáři a další lidé, kteří pomáhali, lovili mrtvé ryby se slzami v očích. Viník se dosud nenašel ani nepřiznal. Občané Valašského Meziříčí se aktivizovali, aby tato kauza nevyšuměla. Každý měsíc organizují demonstrace a jiné podobné akce. Rozhodli jsme se dostat problematiku Bečvy do širokého povědomí, ať se toto téma řeší i v Praze a celé České republice.

Zbyněk Hanko vysvětluje, jak to všechno začalo.

 Nápad uspořádat aukci Uměním za obnovu Bečvy vznikl, když jsem domaloval obraz s názvem To žluté je řepka, na kterém jsem symbolicky ukřižoval parmu. Pak už jen stačilo ukázat ho kamarádům z Valašského Meziříčí a další nápady začaly lítat vzduchem: uspořádáme aukci, oslovíme další umělce, pozveme i muzikanty, celé to přeneseme online, uděláme i happening na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Rozvíříme diskusi okolo a nenecháme to usnout. Nebudeme hledat viníka, ani na nikoho ukazovat, budeme se jen snažit pokládat otázky skrze umělecká díla. Oslovíme všechny, naše denní půtky musí jít stranou, Bečva nás spojuje.
Odezva oslovených umělců a chuť pro obnovu řeky něco dělat nás mile překvapila. A z původní malé akcičky se začala stávat větší a větší, s větším dosahem, s větším potenciálním výtěžkem na obnovu řeky, ale také s větším závazkem pro nás samotné. Živý stream musím být absolutně profi, potřebujeme tu nejlepší techniku. Měli bychom zaplatit reklamu, ať se o aukci dozví, co nejvíce lidí. Umělcům, kteří na tom nejsou v této době vůbec dobře finančně, bychom chtěli uhradit alespoň náklady na cestu. Jinak vystupují bez nároku na honorář, stejně jako všichni ostatní, kteří jsou do akce zapojení, včetně nás, pořádajících. 

Odhadované náklady, které bychom sbírkou rádi pokryli, jsou:

15 000 Kč na pronájem profesionální techniky
20 000 Kč na reklamu především přes Facebook
10 000 Kč na cestovní náklady umělcům

 Jeden tisíc korun za reklamu na FB by měl znamenat oslovení 10 tisíc potenciálních diváků a tedy i přispěvatelů do sbírky. Za 10 000 Kč zaplatíme dva až tři tisíce cestovních kilometrů muzikantům a jiným umělcům. 15 000 Kč by za běžné komerční ceny na požadovanou techniku určitě nestačilo, máme ale kamarády, kteří podpoří tento projekt výraznou slevou.

Sbírka na podporu akce Uměním za obnovu Bečvy na Donio.cz:
https://www.donio.cz/UmenimZaObnovuBecvy

Za vaši podporu z celého srdce děkujeme. Sejde-li se na našem účtě částka vyšší, budeme moci zvětšit dosah, zapojit více umělců. Nevyužité peníze převedeme jako dar na účet Bečva 2020.

Děkujem